Řešené otázky z praxe k DPP po 1. 7. 2024

Česká správa sociálního zabezpečení

Dne 1. 7. 2024 vstoupil v účinnost zákon č. 163/2024 Sb., který přinesl mj. změny v oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a dohod o provedení práce (dále DPP).

Stručný popis změn u DPP od 1.7.2024

Změny jsou časově rozděleny do dvou fází:

  • „registrační a ohlašovací“ fáze od července 2024. Nová právní úprava zavádí evidenci všech DPP a měsíční hlášení příjmů z těchto dohod.
  • Od ledna 2025 fáze sjednocení úpravy DPP s úpravou běžných pracovních poměrů/dohod pracovní činnosti (DPČ) a zavedení režimu tzv. oznámené dohody.

Konkrétně lze změny shrnout takto:

  • Od 1. 7. 2024 - povinnost registrace všech dosud nepojištěných DPP
  • Od 1. 8. 2024 – povinnost zasílat pravidelně hlášení o příjmech všech jednotlivých zaměstnanců na DPP
  • Od 1. 1. 2025 - možnost uplatnit režim tzv. oznámené dohody, při kterém lze využívat u DPP vyšší limit pro účast na pojištění a placení pojistného; jinak budou pro DPP platit obdobné podmínky jako pro pracovní poměry či dohody o pracovní činnosti

10+1 odpovědí na praktické otázky

Nejen mzdové účetní v souvislosti s těmito změnami mohou mít řadu nejasností a otázek, se kterými se neví rady. Odpovědi na některé z nich naleznete dále.

1. Co se mění pro zaměstnavatele po 30. červnu 2024?

Zavádí se evidence všech zaměstnanců činných na základě DPP a hlášení jejich příjmů.

2. Kdy vstoupí v účinnost právní úprava a kdy budou zaměstnavatelé plnit poprvé nové povinnosti?

Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024. Poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

3. Do kdy platí, že zaměstnanci činní na základě DPP jsou účastni nemocenského a důchodového pojištění jen v těch kalendářních měsících, do kterých jim je zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč?

Platí až do konce roku 2024.

4. Co všechno budou muset zaměstnavatelé od 1. 7. 2024 hlásit?

Zavádí se nová povinnost elektronicky nahlásit seznam zaměstnanců, kteří pracují na dohodu o provedení práce, a jejich příjmy, a to do 20. dne následujícího měsíce. Poprvé nastane ohlašovací povinnost v době od 1. 8. 2024 do 20. 8. 2024 za měsíc červenec 2024.

5. Zaměstnavatelé zaměstnance na DPP přihlašovali do registru pojištěnců ČSSZ pouze v případě, že jim z DPP vznikla účast na nemocenském pojištění. Bude tato registrační povinnost nově platit u každého zaměstnance na DPP?

Ano, nově bude tato registrační povinnost platit u každého zaměstnance na DPP, který k zaměstnavateli nastoupil, bez ohledu na to, zda mu účast na pojištění vznikla či nikoli.

6. Jak tedy zaměstnavatel má tyto zaměstnance přihlašovat?

Zaměstnanci mohou být přihlašováni standardně tak, jak jsou zaměstnavatelé zvyklí. Buďto přes formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání),  https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/onz_2022  (zaměstnavatelé jej mohou mít implementován ve svém mzdovém a personálním SW), případně je tato funkce zahrnuta i v novém formuláři pro hlášení příjmů - e-Podání VPDPP „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“.  www.cssz.cz/web/cz/definice-e-podani-vppdpp-nove-podani-od-1.8.2024- Zaměstnavatel má na výběr, kterou možnost využije.

7. Bude potřeba přihlásit již přihlášené zaměstnance?

Ne, již přihlášení zaměstnanci se znovu nepřihlašují.

8. Do kdy se musí zaměstnavatel, který doposud zaměstnával pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, přihlásit do registru zaměstnavatelů?

Zaměstnavatel, který doposud zaměstnával pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, se musí přihlásit do registru zaměstnavatelů ČSSZ nejpozději do 31. července 2024.

9. Kdy poprvé bude zaměstnavatel hlásit seznam všech zaměstnanců na DPP podle nových podmínek?

Poprvé za měsíc červenec 2024 musí zaměstnavatel seznam nahlásit do 20. srpna 2024.

10. Kam každý měsíc bude zaměstnavatel hlásit seznam všech zaměstnanců na DPP a v jakých termínech?

Zaměstnavatel elektronicky hlásí seznam všech zaměstnanců na DPP (pojištěné i nepojištěné) a výši jejich příjmu.

 

11. Jaké hrozí sankce za to, že zaměstnavatel dohodu o provedení práce u ČSSZ nezaeviduje?

Pro fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osoby jako zaměstnavatele jsou již současné právní úpravě sankce zakotveny, včetně skutkové podstaty přestupků za neoznámení nástupu zaměstnance do zaměstnání nebo skončení doby zaměstnání pro účely pojištění. Nově se zavádí sankce spojená s nepředložením výkazu DPP (možná pokuta až do výše 50 000 Kč).

Další odpovědi

Odpovědi na některé další otázky z praxe jsou k dispozici na webu ČSSZ. www.cssz.cz/web/cz/zmeny-u-dpp-od-1.-7.-2024